دهکـده سبـز خورشیدی

معماری - استفاده از انرژی خورشیدی در فضاهای ویلاهای کوهستانی

سلام

یک فکر ( البته نه فکر کاملا" پخته ) در ذهنم آمد و تصمیم گرفتم که نظر همه دوستان را در مورد چند سوال ذیل بدانم ، لطفا" نظرات خود را اعلام نمایید.

١- وقتی سخن از ویلای خورشیدی به میان میآید چه چیزی در ذهن شما نقش میبندد.

٢- خواسته های شما از یک ویلا یا فضای منزل چیست .

٣- بیشترین زمان خود را در کدام فضای منزل سپری میکنید.

با تشکر از همه دوستانی که نظراتشان را ارسال مینمایند و تشکر از همه دوستانی که نظرات دیگران را ملاحظه مینمایند


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ تاريخ سه‌شنبه ٦ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:خواسته های شما


   زندگی شهری طبقه متوسط مردم ما در حال حاضر در فضایی است که به دلیل وجود آلودگی های صوتی - تصویری و هوا همواره با تنش و اضطراب همراه می باشد.اگر زمانی در شهر های بزرگ دنیا دنبال آسایش و آرامش بودیم ، با اوج گیری ازدحام و همهمه دیگر از دست یافتن به آرامش در شهر نا امید شده ایم.

   در این دوره از زمان پیدا کردن محیطی آرام که با حداقل هزینه امکان بهره برداری را به مصرف کننده بدهد امری دور از دسترس شده است.مجتمع هایی که ساخته می شوند ، نوعاً برای طبقه مرفه بوده   و نگهداری آنها در تمام طول مدت یک سال هزینه های قابل توجهی را به بهره بردار تحمیل میکند و به طور متوسط امکان استفاده از این مجتمع ها در طول یک سال حد اکثر به یک ماه می رسد و بقیه دوران ساختمان های موجود در این گونه مجتمع ها هزینه هایی دارند که فقط به هدر می رود و به غیر از مصرف انرژی و آلودگی محیط زیست اثر مثبتی در افزایش کیفیت فضای زیستی ندارد.

   در چنین شرایطی وقتی مالک ویلایی چه در فصل گرما و چه در فصل سرما به مکان تفریحی خود برای مدت کوتاهی مراجعه کند ، بالاجبار مدت زمان قابل توجهی را در محیطی می گذراند که بسیار گرم و یا بسیار سرد است و تا رسیدن به محدوده آسایش فیزیکی باید این ناهنجاری را تحمل نماید و برای رسیدن به محدوده آسایش ، انرژی و زمانی از دست می رود تا فضای خانه (به اصطلاح عوام استخوان بندی خانه) به درجه حرارت مطلوب برسد.

   اگر مدت اقامت کوتاه باشد پس از اینکه دمای عناصر ساختمانی به حد مطلوب حرارت رسیدند ، موقع بازگشت است و حرارت جذب شده توسط عناصر ساختمانی بعد از چندین ساعت از بین می رود.شاید کمتر به میزان و عدد این روند از مصرف انرژی توجه شده باشد.تا کنون آمار دقیقی از مقدار مصرف انرژی در این مسیر ارائه نشده است؛اما ناگفته پیدا است که مقدار انرژی مصرفی برای یک اقامت 3 روزه در این گونه فضاهای زیستی بیش از دو برابر مصرف انرژی در مقایسه با فضاهایی است که به طور معمول در آن زندگی می کنیم.این امر خود رغبت گردشگر را برای مراجعه به آن محیط کم می کند.بخصوص در فصولی که سرما و گرما در حداقل و حداکثر میزان خود قرار می گیرند.

   مطالب مذکور و تجربیاتی که در مرور زمان از مراجعه به این گونه فضاها حاصل شده است ، ما را بر آن داشته تا با تمهیدات و ترفندهای معمارانه و با استفاده از در یافت تجربیات از معماری گذشته کشورمان در اقلیمهای مختلف و همچنین پژوهش هایی که در سایر کشورها صورت گرفته است در جهت رفع این معضل بیاندیشیم.

   پس از نزدیک به هفت سال مطالعه یک تیم کارشناسی نهایتاً در یک جمع بندی کلی به این نتیجه رسیدیم که یک مجتمع کوچک را در یک منطفه کوهستانی انتخاب و برای ایجاد یک دهکده سبز فعالیت خود را آغاز کنیم.اهداف ایجاد این دهکده را به طور خلاصه میتوان در چند عامل زیر اینگونه بیان کرد:

     1 ـ استفاده حداکثر از انرژی غیر فعال خورشیدی برای نگه داشتن دمای داخل فضا در کلیه فصول در نبود بهره بردار و بدون هیچ گونه هزینه.

    2 ـ استفاده حداکثر از انرژی فعال خورشیدی برای گرم کردن آب مصرفی و روشنایی معابر.

     3 ـ بازیافت زباله و تبدیل آن به کود جهت استفاده در فضاهای سبز مجموعه بدون استفاده از انرژی های مکانیکی.

     4 ـ تصفیه فاضلاب و استغاده مجدد از آن ها برای آبیاری و پرورش گیاهان و امور نظافتی محوطه.


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ٤:٢۳ ‎ق.ظ تاريخ جمعه ٢ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:پژمان پورشاهید ?تگ هاي اين مطلب:فضاهای گردشگری ?تگ هاي اين مطلب:انرژی خورشیدی ?تگ هاي اين مطلب:pezhman pourshahid


با استفاده از انرژی حرارتی خورشید در فصول سرد و گرم نیاز ساختمانها به سایر انرژیها کاهش می‌یابد.

گرمایش ساختمان توسط خورشید، اولین و اصلی ترین کاربرد انرژی خورشیدی در بخش ساختمان می باشد. سیستمهای گرمایش خورشیدی برمبنای نوع سیال هوا یا مایع، که در کلکتورهای خورشیدی گرم می شود، به دو نوع عمده تقسیم بندی می شوند. هر دو نوع از این سیستم ها تابش خورشید را جمع آوری و جذب کرده و حرارت بدست آمده از خورشید را جهت تامین بار گرمایش مستقیما" به فضاهای داخلی ساختمان ها انتقال می دهند.

آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی تابش خورشید توسط صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند و راندمان گرمایشی آنها در فصول مختلف سال و بر حسب موقعیتهای جغرافیایی متفاوت می باشد . مخزن آبگرم به گونه ای طراحی شده که آبگرم را بطور ذخیره درشبانه روز مهیا نماید و تلفات حرارتی آن تا صبح روز بعد و طلوع مجدد بسیار ناچیز باشد .

سیستم گرمایش از کف:

سیستم گرمایش از کف

صرفه جویی در انرژی سیستم گرمایش از کف می تواند 25 تا 30 درصد در مقایسه با سیستم های گرمایشی متداول مانند رادیاتور و یا فن کوئل در مصرف انرژی صرفه جویی کند. دلایل این صرفه جویی عبارتند از:
- سطح تابشی بسیار بزرگ (به اندازه مساحت فضای مورد گرمایش)
- دمای پایین آب در حال گردش در سیستم گرمایش از کف (بین 35 تا 50 درجه سانتی گراد)
- تبادل کم دما بین کف و دیوارهای سرد.
اجرای سیستم گرمایش و سرمایش از کف بر اساس طرح و نقشه و محاسبات یک ساختمان از حیث فنی و فیزیکی طراحی و اجراء میگردد.این محاسبات بر مبناء دیوار ها .نوع مصالح . نوع عایق .نوع شیشه های درب و پنجره .و سقف هر ساختمان و محاسبه و طراحی میگردد. محاسبات ساختمانها و وسعت کار آنها نیز جزء برنامه های مدور یک یک اتاق با سیستم گرمایش از کف نسبت به همان اتاق با رادیاتور و یا فن کوئل، فضای بیشتری دارد و اجازه می دهد برای طراحی دکوراسیون و معماری داخلی، فضای بهتری داشته باشیم.


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ٤:٢٢ ‎ق.ظ تاريخ جمعه ٢ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:انرژی خورشیدی ?تگ هاي اين مطلب:دهکده سبز


دستگاه خورشیدی غیر فعال چیزی جز خود ساختمان نیست. در چنین دستگاهی بسیاری از اجزاء و عناصر مختلف ساختمان عملکردی دوگانه دارند، یعنی دیوارها هم جداره‌های خارجی ساختمان را تشکیل می‌دهند و هم عمل جذب ، ذخیره‌ای و توزیع انرژی حرارتی را به عهده دارند.

طراحی دستگاه غیر فعال با استفاده از سطوح شیشه‌ای پنجره‌ها ، دیواره‌ها ، کف و بام و در حتی رنگ سطوح داخلی انجام پذیر است. پنجره‌هایی که بدون در نظر گرفتن کاهش انرژی در زمستان تعبیه می‌گردند، معمولا منبع نقصان حرارتی بسیار مهمی می‌شوند. گرمایی که در زمستان توسط پنجره‌ای معمولی (شرقی-غربی-شمالی) از دست می‌رود، بیش از دیوار معمولی با همان ابعاد می‌باشد. به این علت باید آنها را طوری قرار داد که میزان جذب انرژی خورشیدی بیش از اتلاف آن باشد.

برای جلوگیری از ورود گرمای بیش از حد ، در تابستان این پنجره ها توسط وسایلی مثل آفتابگیرها مورد حفاظت قرار می‌گیرد. بنابراین کل مساحت و محل نصب پنجره‌ها در شرایط اقلیمی باید به نحوی باشد که نیازهای حرارتی ساختمان را در آن شرایط تأمین کند. بطور مثال در مناطق سرد پنجره‌ای مناسب است که بیشترین میزان انرژی خورشیدی را دریافت کند و آفتاب بیشتری را به داخل اتاقها بتاباند و در تابستان یا در مواقع گرم مانع از نفوذ آفتاب به داخل ساختمان شود.

دیوارهای خارجی و بام ساختمان مهمترین وظیفه را از نظر تنظیم تبادل حرارت بین هوای داخل و خارج را دارند. استفاده از عایق حرارتی می‌تواند از تبادل حرارت جلوگیری کند. اگر ساختمان طراحی مناسب داشته باشد، می‌توان 30 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد. در طراحی ساختمان ، برای ارزیابی میزان انرژی مصرفی ، شرایط اقلیمی ، دمای هوا و همچنین رطوبت آن برای ایجاد آسایش حرارتی مناسب باید تعیین گردد.

ساختمان خورشیدی دانشگاه علم و صنعت ساختمان خورشیدی دانشگاه علم و صنعت اولین ساختمان خورشیدی در ایران می‌باشد. این ساختمان در اردیبهشت سال 1377 افتتاح گردید.
 در این خانه خورشیدی که در عرض جغرافیایی 36 درجه شمالی واقع شده است، از روشهای فعال و غیرفعال خورشیدی توأما استفاده می‌شود. در طراحی ساختمان این خانه از دیوارهای آجری دو جداره 50 سانتیمتری با فاصله هوایی 10 سانتیمتر و پنجره های چوبی با شیشه دو لایه و سقف و کف عایق کاری استفاده می‌شود و به میزان 50 درصد در مصرف انرژی لازم برای گرمایش زمستانی و سرمایش برای تابستان صرفه جویی می‌شود.

همچنین با طراحی و ساخت دو بادگیر به ارتفاع 8 متر و عمق 3 متری در کف ساختمان، همچنین گرمخانه‌ای به حجم 150 متر مکعب در پشت بام با تعدادی ظروف ذخیره آب گرم خورشیدی جمعاً به حجم 2 هزار لیتر،‌ بیش از 10درصد صرفه‌جویی می‌شود.
در این ساختمان خورشیدی 24 دستگاه گردآور خورشیدی و دو مخزن ذخیره آب گرم نصب شده است که اینها به میزان 30 درصد دیگر از انرژی مصرفی با سوخت‌های فسیلی ساختمان،‌ صرفه‌جویی می‌شود.
نتیجه کلی که از این تحقیقات و طرح‌هایی در این زمینه به دست آمده این است که در چنین ساختمانی حدود 90 درصد از انرژی مصرفی با سوخت‌های فسیلی و منابع انرژی تجدیدناپذیر،‌ صرفه‌جویی می‌شود و به همان نسبت از آلودگی‌های محیط زیست کاسته می‌شود.
گرمایش فعال: با استفاده از کلکتورهای آبگرم خورشیدی و مخازن ذخیره
گرمایش غیرفعال: با استفاده از گرمخانه و مواد گرماگیر
سرمایش فعال: با استفاده از کلکتورهای آب گرم خورشیدی و سیستم آبسرد کن جذبی
سرمایش غیرفعال: استفاده از بادگیرها و زمهریر
مزایا: صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی در ساختمان به میزان تا 90% و کاهش آلودگی‌های محیط زیست.


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ٤:٠٢ ‎ق.ظ تاريخ جمعه ٢ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:انرژی خورشیدی ?تگ هاي اين مطلب:sun village


مراقبت از جنگل‌ها با ماهوارهیکی از بحث‌هایی که در زمینه محیط‌زیست در دنیا می‌شود، بحث جنگل و جنگل‌‌داری است. این که کشورها از مراتع و جنگل‌‌هایشان به عنوان یکی از مهم‌‌ترین منابع طبیعی روی زمین حفاظت کنند و در کنار آن حتی برای افزایش میزان آنها اقداماتی انجام دهند.

جنگل‌ها 6 درصد خشکی‌های روی زمین را تشکیل داده‌اند و بیش از 57 درصد از موجودات زنده در آن زندگی می‌کنند. با افزایش شهرنشینی میزان جنگل‌ها در حال کاهش است. گرم شدن زمین و بروز آتش‌سوزی یکی دیگر از مواردی است که باعث از بین رفتن جنگل‌ها می‌‌شود. مثلاً به تازگی بروز یک آتش‌سوزی در استان گلستان کشورمان باعث از بین رفتن بخش‌های زیادی از این سرمایه ارزشمند شد.

اما در کنار خبرهای تلخی که درباره از بین رفتن جنگل‌ها وجود دارد، گاهی اتفاق‌‌های خوبی هم می‌افتد. کشور هندوستان یکی از کشورهایی است که جنگل‌هایش به طور چشمگیری بیشتر شده‌اند.

به گزارش سازمان محیط‌زیست هندوستان، در 10 سال گذشته جنگل‌های این کشور سرسبز 3 میلیون هکتار افزایش داشته است. به همین دلیل قرار است در سال 2013 میلادی این کشور یک ماهواره را به فضا پرتاب کند که به طور روزانه وضعیت جنگل‌های این کشور را گزارش کند.

محیط زیست > منابع‌طبیعی - همشهری آنلاین


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ تاريخ پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:پژمان پورشاهید ?تگ هاي اين مطلب:pezhman pourshahid ?تگ هاي اين مطلب:sun village


همشهری آنلاینبعد از آسفالت دامنه‌های قله دماوند در سال گذشته این بار محیط بانان این اثر طبیعی ملی از آغاز فعالیت راه‌سازی در ارتفاعات 4 هزار متری برای ساخت جاده ارتباطی میان منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ و تسخیر پناهگاه حیات وحش این منطقه خبر می‌دهند. این گروه راهسازی متشکل از 20 کارگر مشغول ساخت جاده ارتباطی منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ است. این درحالی است که بنا به اعلام شورای منطقه، هیچ مجوز قانونی برای این عملیات صادر نشده است.

عبدالله اشتری، مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان :

واقعیت این است که هر نوع دخل و تصرف در کوهستان به‌ویژه احداث راه، به معنی افزایش ظرفیت پذیرش (افزایش ظرفیت برد) آن مکان بوده و این در حالی است که کوهی همچون دماوند قبل از آنکه توان پذیرش کوهنوردان بیشتری را داشته باشد نیازمند استراحت و ترمیم خرابی‌های قبلی است. اگر روند تخریب کنونی در این کوه ادامه یابد، مشخص نیست که با توجه به جمعیت جوان کشورمان، دماوند در سال‌های آینده با چه وضعیت و فشارهایی روبه‌رو خواهد بود و آیا چیزی از آن باقی خواهد ماند؟ بهتر است قبل از انجام اقداماتی از این دست به فکر آینده و سرنوشت این کوه ارزشمند باشیم و توان و وقت خود را صرف حفظ آن کنیم.
به گفته یکی از افرادی که در جریان احداث راه فوق قرار داشته، این راه صرفا مالرو و کم‌عرض بوده و به‌منظور سهولت در رفت‌وآمد کوهنوردان ایجاد شده است، درحالی‌که این پرسش مطرح است که مجریان احداث این راه براساس کدام منطق اجازه انجام این کار را به‌خود داده‌اند؟ مگر یک اثر طبیعی ملی، متعلق به فرد خاصی است که بتوان خودسرانه و بدون هیچگونه هماهنگی و کسب مجوز در آن دخل و تصرف کرد؟


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ تاريخ پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:منابع طبیعی


دومین تله‌کابین خورشیدی دنیابهره‌برداری از یک دکل و ۴۴ کابین مجموعه تله کابین‌های صفه اصفهان آغاز و اکنون پس از اتریش، اصفهان دومین استفاده کننده از انرژی خورشیدی متحرک بر روی تله کابین است. مدیرعامل شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی و ورزشی سپاهان اعلام کرد: این طرح به منظور روشنایی کابین‌ها و دکل‌های تله کابین اصفهان به اجرا درآمده زیرا استقبال مردم از تله‌کابین درشب قابل توجه است.

بهرام ذالکیان با اشاره به قوانین بین‌المللی در خصوص ممنوعیت برق فشار قوی بر روی دکل‌ها و کابین‌ها اظهار داشت: با این حساب استفاده از سیستم انرژی خورشیدی در دستور کار این مدیریت جهت تحقیق و مطالعه قرار گرفت و نتایج امر نشان داد که با امکان سنجی می‌توان در داخل و بیرون کابین‌ها و دکل‌ها برای روشنایی از انرژی خورشیدی استفاده کرد.

محیط زیست > انرژی نو - همشهری آنلاین


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ تاريخ پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:دهکده خورشیدی ?تگ هاي اين مطلب:انرژی خورشیدی ?تگ هاي اين مطلب:pezhman pourshahid ?تگ هاي اين مطلب:sun village


رقابت دهکده خورشیدی که در ایالت واشنگتن در حال برگزاری است با جذب ایده‌های سبز به منظور ساخت خانه‌های ایمن، راحت و خورشیدی می‌تواند اساس و مبنی خانه‌های مسکونی آینده جهان را که کمبود انرژی یکی از کوچکترین بحرانهای آن به شمار می‌رود تشکیل دهد.

تیم‌های شرکت کننده با ترکیب جدید‌ترین تکنولوژی‌ها و فناوری‌های انرژی سبز قصد دارند خانه‌ایی را با تمامی امکانات یک خانه راحت و ایمن ارائه کنند که بتواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کرده و از هزینه مصرف انرژی بکاهد.

در میان طرح‌های ابداعی دانشجویان طرح تیم دانشگاه آریزونا بسیار جلب توجه می‌کند. این خانه از دیوارهای آبی برخوردار است که به عنوان گیرنده‌های حرارت خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دیوارها از لایه‌های شیشه‌ای و آب تشکیل شده اند به این شکل حرارت از شیشه به آب رسیده و هوای میان دو لایه شیشه ای را گرم می‌کند.

در شب هنگام که درجه حرارت هوا کاهش پیدا می‌کند این هوای گرم نمی‌تواند از شیشه خارج شده و در مجرای میان این دو لایه متراکم می‌شود. به این شکل می‌‌توان هوای گرم را در روزهای سرد به داخل خانه هدایت کرد.

دهکده خورشیدی؛ پایه‌گذار معماری خانه‌های آینده

دانش > تحقیق‌و‌ تولید - همشهری‌آنلاین


نويسنده : پژمان پورشاهید ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ تاريخ پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩
تگ هاي اين مطلب:دهکده خورشیدی ?تگ هاي اين مطلب:دهکده سبز ?تگ هاي اين مطلب:pezhman pourshahid ?تگ هاي اين مطلب:sun village