مگر یک اثر طبیعی ملی، متعلق به فرد خاصی است

همشهری آنلاینبعد از آسفالت دامنه‌های قله دماوند در سال گذشته این بار محیط بانان این اثر طبیعی ملی از آغاز فعالیت راه‌سازی در ارتفاعات 4 هزار متری برای ساخت جاده ارتباطی میان منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ و تسخیر پناهگاه حیات وحش این منطقه خبر می‌دهند. این گروه راهسازی متشکل از 20 کارگر مشغول ساخت جاده ارتباطی منطقه بارگاه سوم به پناهگاه سیمرغ است. این درحالی است که بنا به اعلام شورای منطقه، هیچ مجوز قانونی برای این عملیات صادر نشده است.

عبدالله اشتری، مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان :

واقعیت این است که هر نوع دخل و تصرف در کوهستان به‌ویژه احداث راه، به معنی افزایش ظرفیت پذیرش (افزایش ظرفیت برد) آن مکان بوده و این در حالی است که کوهی همچون دماوند قبل از آنکه توان پذیرش کوهنوردان بیشتری را داشته باشد نیازمند استراحت و ترمیم خرابی‌های قبلی است. اگر روند تخریب کنونی در این کوه ادامه یابد، مشخص نیست که با توجه به جمعیت جوان کشورمان، دماوند در سال‌های آینده با چه وضعیت و فشارهایی روبه‌رو خواهد بود و آیا چیزی از آن باقی خواهد ماند؟ بهتر است قبل از انجام اقداماتی از این دست به فکر آینده و سرنوشت این کوه ارزشمند باشیم و توان و وقت خود را صرف حفظ آن کنیم.
به گفته یکی از افرادی که در جریان احداث راه فوق قرار داشته، این راه صرفا مالرو و کم‌عرض بوده و به‌منظور سهولت در رفت‌وآمد کوهنوردان ایجاد شده است، درحالی‌که این پرسش مطرح است که مجریان احداث این راه براساس کدام منطق اجازه انجام این کار را به‌خود داده‌اند؟ مگر یک اثر طبیعی ملی، متعلق به فرد خاصی است که بتوان خودسرانه و بدون هیچگونه هماهنگی و کسب مجوز در آن دخل و تصرف کرد؟

/ 0 نظر / 3 بازدید