گرمایش ساختمان توسط خورشید

با استفاده از انرژی حرارتی خورشید در فصول سرد و گرم نیاز ساختمانها به سایر انرژیها کاهش می‌یابد.

گرمایش ساختمان توسط خورشید، اولین و اصلی ترین کاربرد انرژی خورشیدی در بخش ساختمان می باشد. سیستمهای گرمایش خورشیدی برمبنای نوع سیال هوا یا مایع، که در کلکتورهای خورشیدی گرم می شود، به دو نوع عمده تقسیم بندی می شوند. هر دو نوع از این سیستم ها تابش خورشید را جمع آوری و جذب کرده و حرارت بدست آمده از خورشید را جهت تامین بار گرمایش مستقیما" به فضاهای داخلی ساختمان ها انتقال می دهند.

آبگرمکن های خورشیدی به طوریکه از نام آنها پیداست از طریق جذب انرژی تابش خورشید توسط صفحات جاذب ( کلکتور ) عمل می نمایند و راندمان گرمایشی آنها در فصول مختلف سال و بر حسب موقعیتهای جغرافیایی متفاوت می باشد . مخزن آبگرم به گونه ای طراحی شده که آبگرم را بطور ذخیره درشبانه روز مهیا نماید و تلفات حرارتی آن تا صبح روز بعد و طلوع مجدد بسیار ناچیز باشد .

سیستم گرمایش از کف:

سیستم گرمایش از کف

صرفه جویی در انرژی سیستم گرمایش از کف می تواند 25 تا 30 درصد در مقایسه با سیستم های گرمایشی متداول مانند رادیاتور و یا فن کوئل در مصرف انرژی صرفه جویی کند. دلایل این صرفه جویی عبارتند از:
- سطح تابشی بسیار بزرگ (به اندازه مساحت فضای مورد گرمایش)
- دمای پایین آب در حال گردش در سیستم گرمایش از کف (بین 35 تا 50 درجه سانتی گراد)
- تبادل کم دما بین کف و دیوارهای سرد. اجرای سیستم گرمایش و سرمایش از کف بر اساس طرح و نقشه و محاسبات یک ساختمان از حیث فنی و فیزیکی طراحی و اجراء میگردد.این محاسبات بر مبناء دیوار ها .نوع مصالح . نوع عایق .نوع شیشه های درب و پنجره .و سقف هر ساختمان و محاسبه و طراحی میگردد. محاسبات ساختمانها و وسعت کار آنها نیز جزء برنامه های مدور یک یک اتاق با سیستم گرمایش از کف نسبت به همان اتاق با رادیاتور و یا فن کوئل، فضای بیشتری دارد و اجازه می دهد برای طراحی دکوراسیون و معماری داخلی، فضای بهتری داشته باشیم.

/ 1 نظر / 17 بازدید
فروزان

با سیستم گرمایش کفی آشنا بودم البته نه با نور خورشید جالب بود استفاده کردم